Basket 3 na 3
BSF basket 3 na 3
Basket turnir bi se održao na otvorenim terenima Ade Ciganlije i to na 4 košarka terena (koristio bi se samo jedan koš, kako bi se publici omogućilo da iz neposredne blizine prati mečeve). Planirano je da na turniru učestvuju 64 ekipe (32 do 18 i 32 preko 18 godina) sa po 4 člana (3 igrača i 1 rezervni igrač) , koje će se takmičiti po kup sistemu, u tri dana trajanja festivala.

Ekipe se klasifikuju u dve kategorije i to juniori (do 18 god.) i seniori (preko 18 god.).  Same utakmice se igraju po zvaničnim «basket» pravilima uz suđenje profesionalnih sudija. Poslednji dan festivala (nedelja 12.06.2005.) je ujedno i finalni dan kada će biti održano finale basket turnira. Takođe, u finalnom danu, pre finala turnira, biće održano i takmičenje u brzom šutiranju trojki u kojem će učestvovati predstavnici ekipa koje su se plasirale u polufinala. Ceo finalni dan će biti propraćen nizom atraktivnih sadržaja koji su u skladu sa urbanim imidžom street basketa. Svakako najatraktivniji od ovih sadržaja će biti zakucavanja sa tramboline u izvedbi, za to dobro pripremljenih gimnastičara.

Termin: 10,11,12 06. 2005. od 11:00 do 19:00
Lokacija: Centralni košarkaški tereni na Adi Ciganliji
Broj terena: 4

Prijavite se i učestvujte.

PRAVILA
  • Ekipa koja je uredno izvršila prijavu, obaveštenje o satnici i rasporedu po terenima može dobiti
  • Ekipa koja se ne javi nadzorniku terena 5 min. pre zakazanog vremena, gubi utakmicu bez borbe ( 16:0 )
  • Ekipa može da počne meč samo ako ima sva tri igrača na terenu. U protivnom gubi meč bez borbe
  • Ekipa mora imati jednobraznu boju dresova/majica.
  • Bacanjem novčića odlučuje se koji će tim prvi dobiti loptu. Lopta pripada drugom timu nakon svakog postignutog koša. Ukoliko je šut na koš bio neuspešan ( nije postignut koš ) igra se nastavlja. Ukoliko loptu osvoji ekipa koja je prethodno bila u napadu, može odmah da šutira na koš. Ukoliko loptu osvoji ekipa koja je bila u odbrani, mora da vrati loptu van linije «tri poena» da bi otpošela napad
  • Pre postizanja koša, dva igrača ekipe u napadu mora da dodirnu loptu. Svaki put kada se postigne koš lopta menja posed. Posle svake promene poseda lopte, lopta mora da se vrati natrag, van linije «tri poena», u suprotnom lopta se dodeljuje protivničkoj ekipi. Ukoliko se lopta ne vrati van linije «tri poena», poeni postignuti u tom napadu neće se priznati
  • Svaka ekipa može uzeti dva tajm-auta za vreme meča, u trajanju od 60 sec. Vreme se ne zaustavlja za vreme tajm-auta, osim u zadnja dva minuta meča
  • Broj izmena u toku meča nije ograničen. Izmena se može vršiti samo nakon postignutog koša ili dok je lopta van igre
  • Napad je ograničen na imaginarnih 24 sekunde. Ukoliko sudija na terenu oceni da ekipa odugovlači sa napadom, po isteku 20 sec. opominje ekipu u napadui ukoliko ista ne realizuje napad u narednih 4-5 sec., ekipi se oduzima lopta
  • U slučaju mrtve lopte, umesto podbacivanja, tim koji je bio u odbrani dobija loptu
  • Posle svakog faula ili auta, ekipa ubacuje loptu u igru iza linije «tri poena»
  • Igrač koji napravi 4 lične greške (faula) u toku jednog meča, nema više pravo igranja dok traje taj meč i mora biti zamenjen. Ekipa gubi utakmicu službenim rezultatom 16:0, ako u toku meča ostane sa jednim igračem
  • Svaka nesportska (namerna) lična greška, kažnjava se dodeljivanjem 1 slobodnog bacanja i posedom lopte. Igrač koji napravi dve nesportske greške tokom meča, automatski je isključen dok traje meč.
  • Bonus ekipe je 5 ličnih grešaka ( faula). Nakon toga svaki načinjen faul kažnjava se dodeljivanjem 1 slobodnog bacanja protivničkoj ekipi
  • Svaki načinjen faul u šutu, kažnjava se dodeljivanjem jednog slobodnog bacanja protivničkoj ekipi. Ukoliko je igrač iz te akcije, kada je načinjen faul – postigao koš, igra se nastavlja i ekipa ne izvodi slobodno bacanje kao kaznu za faul
  • Svaki uspešan pogodak vredi 1 poen. Svaki uspešan pogodak van linije «tri poena», vredi 2 poena.
  • Meč traje 20 minuta ili dok jedna ekipa ne postigne 16 poena. Sudija na terenu najavljuje ekipama poslednjih 5 minuta i 2 minuta meča. Poslednja 2 minuta se štopuju prema Pravilima igre. Ukoliko se u regularnom toku meš završi nerešenim rezultatom, izvode se penali (sva 4 igrača ekipe). Ako je i tada nerešeno, ekipe naizmenično izvode po jedno slobodno bacanje do konačnog pobednika
  • Do 1/16 finala mečeve sudi jedan sudija. Od 1/16 finala sude dvojica sudija
  • Igrači nemaju pravo da prigovoraju sudijama. Svaki prigovor ili psovka sudiji ili protivničkom igraču, automatski se kažnjava tehničkom greškom. Ekipi igrača kome je dosuđena tehnička greška, oduzima se posed lopte (ako ga ima) i protivničkoj ekipi se dodeljuje 1 slobodno bacanje. Ukoliko isti igrač dobije drugu tehničku grešku, automatski je isključen sa meča i više nema pravo nastupa. Svako grubo kršenje ovih pravila ili pokušaj tuče, automatski se kažnjava diskvalifikujućom greškom igrača i protivničkoj ekipi se dodeljuju 2 slobodna bacanja. Igrač koji je diskvalifikovan, gubi pravo nastupa za ekipu do kraja turnira. Ekipa čiji je igrač diskvalifikovan, nema pravo zamene u tom meču (ostaje sa dva igrača na terenu)